Ačkoli se blíží již polovina prosince, paní zima o sobě stále nedává patřičně vědět. Tento stav netěší vodohospodáře ani lyžaře, je však vítaný z pohledu finanční úspory pro pracovníky údržby silnic. Současně další zima přináší jednu novinku.

Hlavní silnice Nové Město - Sněžné II/354

- v majetku Kraje Vysočina, údržbu zajišťuje Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, sídlo cestmistrovství ve Žďáru nad Sázavou

Od zimní sezony 2019/20 je umožněno výjimečné použití chemické údržby - zkrápěného solení. Tato výjimka byla během jarních měsíců projednána s pracovníky CHKO Žďárské vrchy. Okruh Žďár n/S - Světnov - Herálec - Svratka - Sněžné - Nové Město je přípustné legálně, "v případě extrémních podmínek" ošetřit za pomocí chemických rozmrazovacích látek. V praxi to znamená, že solnička ze Žďáru vyjede i na Rokytno v případě silného sněžení, které má následovat mrazivé období. Hrozilo by tedy najetí vrstvy sněhu, kterou nelze okamžitě stáhnout radlicemi. Na ní se pak vytváření výrazné nerovnosti díky řetězům některých automobilů, zbytkům soli apod., tento stav byl nejvíce patrný v lednu 2019. Druhou možností je riziko tvorby ledovky. CHKO nepovolilo celosezonní možnost solení jako na úseku Nové Město - Jimramov, přesto vstřícný přístup pracovníků ochrany přírody a krajiny umožní (doufejme) eliminovat nejhorší okamžiky z pohledu sjízdnosti silnic směrem na Svratku. Jinak platí, že i nadále bude přes Rokytno používán především inertní posyp, včetně nutnosti jeho jarního úklidu. Pro lepší informovanost dispečinku a také pro účely dlouhodobého vyhodnocení povětrnostních jevů a jejich vlivu na vozovku bude na jaře 2020 u Obůrky v silnici zabudována tzv. silniční meteohláska. Na stožáru veřejného osvětlení před hasičárnou pak bude kamera směrem k hájence monitorovat tvorbu návějí.

V případě problému se sjízdností krajských silnic je kontaktním místem nadřazený krajský dispečink, tel. 567 117 100. Více také na https://ksusv.cz/zimni-udrzba/ds-1005/p1=1696

Místní komunikace 

- v majetku Nového Města, údržba zajištěna smluvně na konkrétní období

Ke změně v zimní úržbě rokytenských "ulic" došlo už loňskou sezonu, nově ji zajišťuje místní firma jako službu pro Město NMNM. Tento stav bude platit i nadále. Zima 2018/19 byla zejména v lednu na sněhové přeháňky velmi bohatá, proto nebylo vůbec jednoduché zajistit všude sjízdnost a šířkové parametry. Míst pro vyhrnování rapidně ubývalo, obzvlášť při neukázněnosti některých parkujících řidičů. I díky těmto zkušenostem bude, doufejme, další zima jednodušší a o zbytečné sousedské spory chudší.

Opodstatněné stížnosti v prohrnování místních komunikací řeší předseda osadního výboru Jiří Plocek.

Leden 2019 u čekárny

Chodníky se v zimě skutečně udržovat nedají

Na skládce cestmistrovství ve Žďáru n/S se může od letoška na svratecký okruh nákladat i sůl

Solná hala ve Žďáru

Údržba místních komunikací v zimní sezoně 2018/19

Prohrnování "hradecké" spojky si zajišťuje Agro Vysočina